receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz



Greenpeace i nadále žádá zákaz pěstování GM kukuřice v ČR

Praha, 21. března 2005 - Ekologická organizace Greenpeace dnes vyjádřila rozhořčení nad zamítavou reakcí ministra ministra životního prostředí Libora Ambrozka na žádost, aby vyhlásil dočasný zákaz pěstování geneticky modifikované kukuřice MON810 v České republice. Potvrdilo se totiž podezření Greenpeace, že pro tuto odrůdu neexistuje odpovídající monitorovací plán, požadovaný legislativou EU. V České republice navíc nejsou ani známa pravidla koexistence mezi ekologickým, konvenčním a GMO zemědělstvím. Greenpeace bude proto i nadále usilovat o změnu stanoviska Ministerstva životního prostředí ČR.

Pozice České republiky zůstává zcela v protikladu k postojům většiny členských států, které při nedávném jednání Rady ministrů životního prostředí EU podpořily Rakousko v jeho kritice geneticky modifikované kukuřice MON810 firmy Monsanto. Ta je sice v EU schválena pro pěstování, ale chybí jí odpovídající monitorovací plán vlivu na životní prostředí. Stále více států si uvědomuje, že by pěstování GM plodin nemělo být povoleno a varují Komisi před současným stavem legislativy, kdy zákony o GMO nejsou často ani hotovy, tím méně řádně implementovány.

Kukuřice MON810 obsahuje tzv. Bt-toxin, který má chránit rostlinu proti specifickému druhu zavíječe. Monitorovací plán Monsanta z roku 1995 se zabývá pouze možným vznikem rezistence na Bt-toxin u populací evropského zavíječe kukuřičného. Avšak významný počet vědeckých studií, publikovaných po roce 1995, poukázal na mnoho dalších, škodlivých účinků, např. na kumulaci toxinu v půdě a vliv na ostatní živočišné druhy.

Současná legislativa EU umožňuje evropským státům zakázat dovoz a pěstování GMO v případě, že se objeví nové vědecké poznatky o potenciálních rizicích. Maďarsko již k tomuto kroku přistoupilo a v lednu uvalilo zákaz na pěstování MON810 na svém území. Greenpeace vyzývá k celoevropskému zákazu komerčního pěstování GM plodin, dokud EU neurčí přesná kritéria pro monitoring a hodnocení rizik a nevytvoří závazná pravidla koexistence konvenčního, ekologického a GMO zemědělství.

Poznámka: Třináct zemí EU (Maďarsko, Německo, Švédsko, Kypr, Itálie, Dánsko, Belgie, Řecko, Polsko, Lucembursko, Malta, Slovinsko a Slovensko), podpořilo při zasedání Rady ministrů životního prostředí EU 10. března 2005 v Bruselu požadavek Rakouska na právo členských států vyhlásit zákaz kukuřice MON810 na svém území.

Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

Internet: https://www.greenpeace.cz